Postimet Më të Fundit

Home » Posts tagged with » Letersia per femije

Ja përse fëmijët duhet të mësohen që të lexojnë çdolloj libri

Ja përse fëmijët duhet të mësohen që të lexojnë çdolloj libri

Në një artikull të kohëve të fundit në Huffington Post listohen të mirat që fëmijët përfitojnë nga zakoni i leximit të librave të llojeve të ndryshme Shumëllojshmëria Fëmijët kanë tendencë…

Mehmet Shehu qeshi me Çufon

Mehmet Shehu qeshi me Çufon

Dje, Dita Ndërkombëtare e Letërsisë për Fëmijë/ Gaqo Bushaka, babai i “Çufos” në një rrëfim për personazhin më të dashur të letërsisë shqipe për fëmijë. Që prej botimit të tij…

Seri me 6 përralla pop-up për fëmijë

Seri me 6 përralla pop-up për fëmijë

Shtëpia botuese Aeditions sapo ka nxjerrë në treg një seri me libra të vegjël pop-up për fëmijë. Ndonëse kemi parë disa versione të këtyre librave në treg nga botues të…

Fragment nga 12 përralla klasike (me figura ilustruese)

Fragment nga 12 përralla klasike (me figura ilustruese)

Libri për fëmijë me 12 përralla klasike është pikërisht kështu, një përmbledhje me 12 ndër përrallat më të dashura për fëmijët, të përmbledhura në një botim luksoz (me karton të…

Gëzuar 1 Qershorin fëmijë të dashur !

Gëzuar 1 Qershorin fëmijë të dashur !

1 Qershori! lule të bukura ngjyra-ngjyra çelin shpesh në vendin tonë na buzëqesh me gaz fytyra 1 Qershori po afron. Mirë se vjen Qershori ynë Mirë se vjen Qershori i…

Shpella e piratëve në botimin e dhjetë

Shpella e piratëve në botimin e dhjetë

Shpella e piratëve ështe një nga romanet e mirënjohura të shkrimtarit tonë të dashur Petro Marko. Ky roman është dramatizuar dhe inskenuar në disa variante dhe ndonëse libri është botuar…

Historia e Ana Flokekuqes seri me 4 libra nga L. M. Montgomery

Historia e Ana Flokekuqes seri me 4 libra nga L. M. Montgomery

Të pakët janë fëmijët që nuk e njohin Ana Flokëkuqen apo aventurat e saj. Por jo të gjithë fëmijët e dinë se Ana tashmë është rritur dhe po ashtu janë…

Vjen në shqip seria “Hetuesit e Vegjël”

Vjen në shqip seria “Hetuesit e Vegjël”

  Seria “Hetuesit e Vegjël” do t’i përfshijë lexuesit në një vorbull misteresh të larmishme dhe koklavitëse me të cilat do të përballen tre hetuesit e vëgjël: Joshi, Dinku dhe…

Dy këshilla si të zgjidhni librin e duhur për fëmijët?

Dy këshilla si të zgjidhni librin e duhur për fëmijët?

Librat janë, pa diskutim, një nga dhuratat më të vlefshme për fëmijët. Mund të tingëllojë disi absolute, por besoj se shumica prej nesh biem dakord, se një libër i mirë…

Pesë përrallëza të reja për fëmijët 0-4 vjeç me mozaikë formues (puzzle)

Pesë përrallëza të reja për fëmijët 0-4 vjeç me mozaikë formues (puzzle)

Së fundmi, shtëpia botuese Çabej nxorri në treg pesë përrallave klasike që formohen si mozaikë (puzzle). Këto libra janë krijuar enkas për fëmijët 0-4 vjeç dhe kanë si synim që…

Page 1 of 3123