Shpella e piratëve në botimin e dhjetë


Shpella e pirateve, Petro Marko (foto)Shpella e piratëve ështe një nga romanet e mirënjohura
të shkrimtarit tonë të dashur Petro Marko. Ky roman është dramatizuar dhe inskenuar në disa variante dhe ndonëse libri është botuar për herë të parë në vitin 1964, nga ish Shtëpia botuese “Naim Frasheri”, ne mundëm ta nxjerrim në faqen tonë vetëm në ribotimin e tij të dhjetë.

Përmbajtja e romanit është shpërndarë në pesë pjesë. Pjesa e parë ka dy tituj “Tregimi i Niko Dabos” dhe “Përleshja me peshkaqenin”.Ndërsa pjesa e dytë mbanë titujt “Zbulimi i një fshehtësie shekullore”, “Gjonbaba! Gjonbaba!” dhe “Lolua – Gjonbaba!. Në pjesen e tretë paraqiten titujt “Përgatitja”, “Në sulm për futje në shpellë”, “Në detin e shpellës” dhe “Viti 999!”. Pjesa e katërt fillon me titullin “Emri i Rusman el Namsurit” vazhdon me “Gjonbiri” dhe përfundon me titullin “Gjonipi”. Pjesa pestë dhe e fundit, ka pesë tituj. Fillon me titullin “Kthimi i humbjes”, vazhdonë me “Lundërthyes në skëterrë!”, “Zbulime tjera”, “Zëri i jetës” dhe përfundon me “Në krye Delfini i pionierëve!”.

Këtu do të gjeni një listë më të plotë të librave të që disponojmë nga Petro Marko.

Biografi e shkurtër: Petro Marko

15 Responses to Shpella e piratëve në botimin e dhjetë

 1. argjenda Përgjigjjuni

  3 Prill 2012 at 8:58 pm

  ky eshte nje liber shum i mir per femijet sidhe eshte edhe nje liber i mir qe quht ‘shpella e thesarit’ edhe ay liber ehte shum i bukur .. ju pershendes .

 2. argjenda Përgjigjjuni

  3 Prill 2012 at 9:00 pm

  a mund te shkruani diq per librin ‘Verorja’.

 3. yllka Përgjigjjuni

  14 Maj 2012 at 10:29 am

  une kam lexuar shum libra po ashtu edhe veroren po shpellen e pirateve do ta lexoj tani

 4. Elvisi - Admin Përgjigjjuni

  4 Shtator 2012 at 9:49 pm

  na vjen keq por duhet te blini librin.

 5. ardi Përgjigjjuni

  2 Dhjetor 2012 at 8:15 pm

  ku liber me pelqne shum sepse eshte i mbrekullueshem dhe eshte nje lirer qe tregon githqka

 6. leutrim Përgjigjjuni

  29 Dhjetor 2012 at 5:39 pm

  un dua ta blej librin shpella e thesarit por nuk po mund ta gjej a mund te me ndihmoni

 7. ywesa Përgjigjjuni

  7 Janar 2013 at 1:20 pm

  ky liber eshte shume i mire po nese ka munsi me na qite edhe pjesen e 2 3 4 5 sepo na vyn me ba referat

  • Elvisi - Admin Përgjigjjuni

   8 Janar 2013 at 5:56 pm

   Pershendetje,
   na vjen keq por nuk e disponojme librin ne ate format dhe normalisht do t’ju duhet ta blini ose merrni hua nga biblioteka publike.

 8. sabahate Përgjigjjuni

  27 Shkurt 2013 at 8:16 pm

  liber shum i mire po nuk mund ta gjeje edhe pjesen e dytee … liber shum i mire i kisha sugjeru te gjithe femijet ta lexojne kete liberr sepse eshte shum i miree ka tema shum interesantee ju ppershendes te gjith qe e kemi dhe qe do ta lexoni kete liberr

 9. Nesa Përgjigjjuni

  4 Maj 2013 at 9:50 am

  ke te drejt sabahate nuk po mund ta gjejë pjesen e dytë…po me nevojitet ne shkoll…per ta shruar kete lektyr amo pjesa e 2 nuk eshte

 10. ilirida Përgjigjjuni

  12 Maj 2013 at 12:15 pm

  duhet ta ritregoni kete veper te bukur te petro markos….

 11. Lulja e Kuqe Përgjigjjuni

  28 Janar 2014 at 3:18 pm

  Po pse nuk mund ta gjej pjesen e dy-t me nevojitet shum ?

  • elvisi Përgjigjjuni

   17 Shkurt 2014 at 12:37 pm

   na vjen keq por nuk e disponojme elektronikisht.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund të përdorni këto etiketa dhe atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>