Ribotohet romani historik “Skënderbeu”, nga Sabri Godo

Pas një mungese disa mujore në tregun e librit shqip, ribotohet sërish një ndër kryeveprat e shkrimtarit, politikanit dhe personalitetit shumë të njohur – romani historik “Skënderbeu” nga Sabri Godo. Ky është ribotimi i kartërt i kësaj vepre që nga botimi i parë në vitin 1975 prej ish-shtëpisë botuese “Naim Frashëri”.

Më poshtë ju ftojmë të lexoni disa fjalë për veprën…

…roman historik për Skëndërbeun, që hyn në rradhën e romaneve më të mira të shkruar në gjuhën shqipe deri më sot, jo vetëm në sajë të kulturës së gjerë historike të autorit dhe të përkushtimit të jashtëzakonshëm të tij ndaj historisë kombëtare, ndaj ngjarjeve dhe figurave të saj të mëdha, por edhe në sajë të konceptit të tij të veçantë historik.

Sabri Godo e shkruan Skënderbeun e tij për ta bërë të qartë atë që është e paraqitur e mjegulluar; për ta kthyer së mbari atë që, si e thotë vetë, është paraqitur së prapthi dhe për ta bërë të shumëkuptueshme atë që është thjeshtësuar kuptimisht…ai e hulumton të vërtetën historike duke shfrytëzuar dokumentet – aty ku dokumentet nuk mungojnë; duke përdorur fiksionin – aty ku dokumentet nuk janë lënë dhe duke e përdorur me dhunti të rrallë magjinë e fjalës – si në rastin e parë ashtu edhe në rastin e dytë.

…në romanin e tij Skënderbeu, si edhe në romanet historike të të gjithë shkrimtarëve të mëdhenj, do të gjejmë histori të mjaftueshme sa t’u besojmë atyre që thuhen dhe mjeshteri të veçantë stili aq sa atë histori të bëjë kuptimisht dhe artistikisht të paharruar.

…Sabri Godo i kthehet historisë së Skënderbeut jo vetëm për ta treguar dramën e madhe historike të popullit të vet, të popullit që ka bërë shtëpinë në udhëkryqin mes Lindjes e Perëndimit, aty ku janë përplasur qytetërime, besime, interesa dhe pushtues të ndryshëm, por edhe për të rigjetur atë që ne bashkëkohësve, nuk na i lejonin politikat dhe ideologjitë sunduese: liritë, vlerat, idealet, domethënë arsyet për Shpresën që e kishim ndaj të ardhmes, që ka filluar të gdhijë. – Rexhep QOSJA, akademik

15 Responses to Ribotohet romani historik “Skënderbeu”, nga Sabri Godo

 1. DENISA YMERAJ Përgjigjjuni

  18 Dhjetor 2010 at 3:31 pm

  NJE LIBER SH I BUKUR

  • erti Përgjigjjuni

   28 Janar 2014 at 10:01 pm

   romani me i mire qe kam lexuar.

   • Oerti Përgjigjjuni

    28 Janar 2014 at 10:02 pm

    romani me i mire qe kam lexuar.

 2. hilda Përgjigjjuni

  2 Nëntor 2011 at 3:07 pm

  Po ashtu, ju lutem zëvendësoni:

  Ribotohet romani historik “Skënderbeu”, nga Sabri Godo

  p.s. meqë kam pak kohë të lirë, po i hedh një sy të gjithës.

 3. anhelavl Përgjigjjuni

  5 Nëntor 2011 at 3:19 pm

  eshte nje liber shume i bukur…:)

 4. Erion Përgjigjjuni

  27 Nëntor 2011 at 7:01 pm

  E kam lexuar. Liber shume dinjitoz. Ja vlen te lexohet.

 5. jana Përgjigjjuni

  24 Janar 2012 at 5:48 pm

  a mind te paraqisni analizen e ketij libri ju lutem

 6. Elvisi - Admin Përgjigjjuni

  24 Janar 2012 at 6:15 pm

  Pershendetje Jana,

  ju faleminderit per interesimin por analizen nuk e disponojme.

 7. xhoi Përgjigjjuni

  4 Shkurt 2012 at 12:20 pm

  eshte nje liber shume terheqes dhe mjaft i bukur

 8. eriselda Përgjigjjuni

  23 Tetor 2012 at 8:16 pm

  liber super jemi duke e lexuar te letersia e avancuar

 9. lata Përgjigjjuni

  28 Tetor 2012 at 10:58 am

  liber i bukur por pak i veshtire jemi duke e bere tek letersia e avancuar e kam pak te veshtire ta kuptoj dhe aq mire do doja te behej analiza e ketij libri.

 10. Aurel Sana Përgjigjjuni

  5 Nëntor 2012 at 11:52 am

  Nje nga romanet me te mira qe kam lexuar.

 11. ardenisa bardho Përgjigjjuni

  3 Shkurt 2013 at 6:04 pm

  nje liber qe ngre larte vlerat e popullit shqiptar

 12. denisa Përgjigjjuni

  3 Shkurt 2013 at 6:13 pm

  le liber shume i bukur ju lutem per me shume detaje

 13. Andi Metaliaj Përgjigjjuni

  1 Shkurt 2014 at 3:49 pm

  Liber shume i bukur, e kam lexuar dhe do ta lexoja perseri. Arsyeja qe kam lexuar kete liber eshte se jam nje nxenes i shkolles se mesme Sinan Tafaj dhe kam zgjedhur letersine e avancuar. Do te mbetet nje nga librat e mi me te preferuar! :)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund të përdorni këto etiketa dhe atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>