Libri vazhdon të jetë miku më i mirë për kryeqytetasit

Përshëndetje miq të librit,

Libri, miku me i mireSipas një vëzhgimi të bëri së fundmi nga gazeta Ballkan në libraritë e Tiranës “libri duket se vazhdon të jetë miku më i mirë për një pjesë të konsiderueshme të lexuesve të kryeqytetit”. Sipas vëzhgimit rezulton se “qytetarët e Tiranës kanë ende dëshirë për të lexuar, madje një pjese e tyre dhurojnë libra për miqtë” shprehet autori i shkrimit.

“Punonjësit në libraritë e kryeqytetit, thonë se “më kot dëgjojmë të thuhet se kohët e sotme njerëzit nuk lexojnë, përkundrazi, në librarinë tonë vihet re e kundërta. Pak kohë më parë situata mund të ishte ndryshe, por tani jo”, pohojnë ata për ta ndërprerë bashkëbisedimin në shërbim të një klienti të moshuar. Zotëria në fjalë kishte zgjedhur të blinte një libër historik. “Zgjodha të marrë librin Skënderbeu , i autorit Schmitt, për të kuptuar më mirë ato që po diskutohen sot në media lidhur me figurën e Heroit tonë Kombëtar”, tha i moshuari, i cili nuk është i vetmi që ndikohet nga media në përzgjedhjen e librave të tij.

Siç tregon librashitësja “të gjithë librat që diskutohen në media, librat që shoqërohen me publicitet, janë mjaft të kërkuar. Mund t’iu tregoj si shembull, shton ajo, rastin e librit “Të jetosh në ishull” të Ben Blushit. “Kopjet e këtij libri mbaruan që në javët e para dhe na u desh të porosisnim të tjerë. Lexuesit janë mjaft të ndikuar si nga media, ashtu dhe nga miqtë e tyre”, sqaron ajo. Interesi i lexuesve për librin varion në bazë të grupmoshave.

Të rinjtë preferojnë librat biografikë dhe autobiografikë, ndër të cilët përmenden “Jeta ime”, Bill Klinton, “Historia e jetës sime”, Hillary Rodham Klinton, “Guximi per te shpresuar”, Barack Obama, etj. Një tjetër preferencë e të rinjve janë dhe librat psikologjik, të cilët japin udhëzime apo këshilla për të njohur më mirë veten apo të tjerët.

Më të rriturit dhe moshat e mesme preferojnë romanet klasike, librat me histori dashurie, librat me fund të gëzuar, etj. “Më pëlqen të lexoj dhe çdo libër e quaj të bukur. Por, në këtë kohë, ku puna dhe streset nuk na mungojnë, më pëlqen të lexoj romane të lehta apo të quajtura limonatë. Sepse dua të lexoj një libër që të më qetësojë”, shprehet një grua rreth të 50-ave.

Por, një pjesë e blerësve që hyjnë në librari kërkojnë të gjejnë aty dhe një dhuratë për miqtë. Në përgjithësi dhurohen romane të autorëve klasik si Balzak, Stendal, Mopasan, etj. “Pasi këta autorë, thotë librashitësja, janë kudo të kërkuar dhe të lexuar”. Por edhe librat e kuzhinës zënë një vend të konsiderueshëm në listën e dhuratave. Ndërsa zonjat e reja, i drejtohen panelit të librave për fëmijë. “Jam duke kërkuar një libër për dhuratë. Një mikesha ime sapo ka lindur një bebe dhe mendova t’i dhuroj “Librin e bebes”, shprehet një grua 30-vjeçare. Librashitësja pohoi se ky libër është mjaft i kërkuar për dhurata në kësi rastesh”.

———

Autore: Ita Semi – ATSH

40 Responses to Libri vazhdon të jetë miku më i mirë për kryeqytetasit

 1. liridona Përgjigjjuni

  23 Janar 2009 at 2:29 pm

  Me pelqen te lexoj shuuuumm….

 2. albina Përgjigjjuni

  4 Shkurt 2009 at 5:00 pm

  me pelqen shum te lexoi

 3. bardha Përgjigjjuni

  13 Shkurt 2009 at 1:34 pm

  un kerkoj librin sarajet e bardha edhe me pelqen shum te lexoj libra

  • Elvisi Përgjigjjuni

   17 Shkurt 2009 at 12:28 pm

   Pershendetje Bardha,
   per momentin ate liber nuk e disponojme. Faleminderit per interesimin.

   Elvisi

 4. bora Përgjigjjuni

  24 Shkurt 2009 at 3:46 pm

  me vjen keq qe shkrime te bera nga ATSH merren dhe nuk vendoset emri i autorit, por tjetersohet.

  • Elvisi Përgjigjjuni

   24 Shkurt 2009 at 3:51 pm

   Pershendetje Bora,
   ne jemi gjithnje te prirur qe te bejme atribuimet e nevojshme per cdo shkrim. Nese mund te na i dergoni informacionet per autoresine e plote, do ta benim kete ndryshim me gjithe kenaqesine.

   Elvisi

 5. bora Përgjigjjuni

  24 Shkurt 2009 at 3:54 pm

  autori i ketij shkrimi eshte ita semi. po te kerkoni ne arkivin e Atsh ne fund te janarit ky shkrim do tw dale me emrin e saj.

  • Elvisi Përgjigjjuni

   24 Shkurt 2009 at 3:57 pm

   Me njoftoni nese duhet ta korrigjojme serish.

   Faleminderit,
   Elvisi

 6. kushtrim hyseni Përgjigjjuni

  21 Mars 2009 at 10:37 pm

  Falimderit nga Vetfaqja se kan qit keto vepra se jan kan tum vy shum ju falimderit

 7. lili Përgjigjjuni

  22 Mars 2009 at 1:15 pm

  me pelqen te lexoj gjithqka sssska lektyr ne bot qe se kom lexuuuuuuuuuu

 8. qendresa Përgjigjjuni

  31 Tetor 2009 at 10:01 pm

  Un lexoj shum libra por nuk mund ta gjej librin sarajet e bardha ne ket web faqe

 9. desa Përgjigjjuni

  31 Tetor 2009 at 10:07 pm

  Më pëlqen të lexoj shum libra sidomos librin sarajet e bardha nga shkrimtari Vehbi Kikaj

 10. lenti Përgjigjjuni

  31 Tetor 2009 at 10:15 pm

  Më Pëlqejn shum libra të lexoj siq është Etërit e misterit antologji e tregimeve më të mira policore i shkruar nga shkrimtari Jorge Luis Borges dhe Adolfo Bioy Casares është një roman.

 11. ermira Përgjigjjuni

  9 Nëntor 2009 at 3:32 pm

  mua me plqen ky liber ta lexoj se eshte shume i bukur

 12. njomza Përgjigjjuni

  30 Dhjetor 2009 at 1:05 pm

  me pelqen te lexoj shum por ne qytetin ton nuk ka shum libra

  ME RESPEKT; NJOMZZA

 13. arta Përgjigjjuni

  7 Janar 2010 at 10:51 pm

  une kam qef me lexu lektyren sarajet e bardha sepse eshte e mir se jam nnxansi i pa par

 14. diana Përgjigjjuni

  9 Janar 2010 at 1:56 pm

  une kam shum deshire te lexoj gjate koheve te lira sepse me ngjallin emocine te shumta.

 15. Venera Përgjigjjuni

  10 Janar 2010 at 5:12 pm

  Libri vazhdon te jet miku me i mir i im . Kam lexuar shum libra te Ismail Kadare qe esht autori im i adhuruar ,libri qe me ka len me shum pershtypje eshte “Gjenerali i Ushtris se Vdekur”, i uroj sukses …!

 16. agnesa Përgjigjjuni

  20 Shkurt 2010 at 7:01 pm

  une dua ta kerkoj librin apo tregimin SARAJET e BARDHA nga Vehbi Kikaj

  • Elvisi - Admin Përgjigjjuni

   21 Shkurt 2010 at 12:39 pm

   Pershendetje Aneza, faleminderit per interesimin, por aktualisht nuk e disponojme si liber.

 17. edi Përgjigjjuni

  24 Mars 2010 at 3:47 pm

  kam shum qef te lexoj por nuk ka libra mjaft per qytete

 18. qendresa Përgjigjjuni

  14 Prill 2010 at 7:48 pm

  un jam qendresa dhe me pelqen libri Sarajet e Bardha

 19. Nga Arbresha Përgjigjjuni

  9 Maj 2010 at 9:27 pm

  mirdita si jenii ajeni mir ju faliminderit shum per ket faqee po aban me ma gjet lektyren sarajet e bardha nese ka mundesi

 20. merita Përgjigjjuni

  25 Qershor 2010 at 7:05 pm

  shume mire jeni vec vazhdoni…

 21. arta Përgjigjjuni

  7 Korrik 2010 at 4:06 pm

  mu me pelqen shum libri Sarajet E Bardha po edhe libra te ndryshme kur kam koh kam qef mi lixu
  <3<3<3
  (L)

 22. amina Përgjigjjuni

  25 Tetor 2010 at 7:30 am

  une kerkoj librin sarajet e bardha sepse me pelqen shume

 23. ardian pacolli Përgjigjjuni

  26 Tetor 2010 at 9:57 am

  mua me pelqen shum libri sarajet e bardha ajo esht edukimi dh arsimimi i te gjith femijeve shqiptar ardian pacolli v/6

  • Elvisi - Admin Përgjigjjuni

   26 Tetor 2010 at 3:46 pm

   Pershendetje Ardian & Amina, faleminderit per komentet. Me aq sa kemi ne informacion libri “Sarajet e bardha” nuk eshte ribotuar prej ca kohesh. Pra eshte shume i veshtire te gjendet.

 24. rina Përgjigjjuni

  7 Shkurt 2011 at 8:58 pm

  libri eshte i pa zevendesueshem per mua dhe ai eshte miku me i mir i jetes sime

 25. fjolla Përgjigjjuni

  1 Prill 2012 at 11:18 am

  mua me pelqen shum shum ky liber

 26. andrias r. dauti Përgjigjjuni

  10 Maj 2012 at 6:47 pm

  shum i mir kjo lektyr

 27. artiola Përgjigjjuni

  25 Korrik 2012 at 12:09 pm

  mua kjo lektyr mjaft me ka lan pershtypje sepse ishe shum e bukur

 28. Ermira Përgjigjjuni

  4 Nëntor 2012 at 6:32 pm

  O krejt tjeter sen lype e tjeter gjeta :P Komentima pomm vyjnn :PP :O

 29. Ayla Përgjigjjuni

  4 Nëntor 2012 at 6:34 pm

  hahahah sa perr te qesh:P

 30. besjana Përgjigjjuni

  5 Janar 2013 at 1:14 pm

  Me pelqen te lexij shum libra

 31. adi Përgjigjjuni

  15 Janar 2013 at 9:46 am

  Të rinjtë preferojnë librat biografikë dhe autobiografikë, ndër të cilët përmenden “Jeta ime”, Bill Klinton, “Historia e jetës sime”, Hillary Rodham Klinton, “Guximi per te shpresuar”, Barack Obama, etj. Një tjetër preferencë e të rinjve janë dhe librat psikologjik, të cilët japin udhëzime apo këshilla për të njohur më mirë veten apo të tjerët.

  Më të rriturit dhe moshat e mesme preferojnë romanet klasike, librat me histori dashurie, librat me fund të gëzuar, etj. “Më pëlqen të lexoj dhe çdo libër e quaj të bukur. Por, në këtë kohë, ku puna dhe streset nuk na mungojnë, më pëlqen të lexoj romane të lehta apo të quajtura limonatë. Sepse dua të lexoj një libër që të më qetësojë”, shprehet një grua rreth të 50-ave.

  Por, një pjesë e blerësve që hyjnë në librari kërkojnë të gjejnë aty dhe një dhuratë për miqtë. Në përgjithësi dhurohen romane të autorëve klasik si Balzak, Stendal, Mopasan, etj. “Pasi këta autorë, thotë librashitësja, janë kudo të kërkuar dhe të lexuar”. Por edhe librat e kuzhinës zënë një vend të konsiderueshëm në listën e dhuratave. Ndërsa zonjat e reja, i drejtohen panelit të librave për fëmijë. “Jam duke kërkuar një libër për dhuratë. Një mikesha ime sapo ka lindur një bebe dhe mendova t’i dhuroj “Librin e bebes”, shprehet një grua 30-vjeçare. Librashitësja pohoi se ky libër është mjaft i kërkuar për dhurata në kësi rastesh”.

  <3 pa liber ska jet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund të përdorni këto etiketa dhe atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>