“Historia e Skënderbeut” nga Marin Barleti

Historia e Skenderbeut nga Marin Barleti (kopertina)

Ndonëse disponojmë mjaft tituj seriozë për historinë dhe personazhin e heroit tonë kombëtar “Gjergj Kastriot Skenderbeu” duhet të pranojmë se ky botim iu shtua vetëm së fundmi katalogut të librarisë tonë.

Historia e Skënderbeut“, e shkruar në latinisht nga Marin Barleti, prift shkodran, u botua për herë të parë në Romë rreth viteve 1508 – 1510. Kjo vepër monumentale historike tregon jetën dhe veprën e heroit legjendar të kombit shqiptar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. E përkthyer pothuaj në të gjitha gjuhët europiane dhe, mbas 500 vjetësh, edhe në gjuhën amtare të Barletit, shqipëruar nga Stefan l. Prifti, ajo përfaqëson ungjillin e patriotizmit shqiptar. Me këtë vepër, Barleti u ka lënë të gjallë breznive figurën e ndritur të Skënderbeut, princit të epirotëve dhe mbrojtësit të krishterimit.

Botime të tjera me interes përfshijnë:

Skënderbeu, një histori politike, Aurel Plasari
Ndër studimet dhe prezantimet përmbledhëse më të mira botuar deri më tani në shqip.

Gjergj Kastrioti Skënderbeu – Kryqtari i Fundit, Virgjil Kule 
Libri prezanton një radhitje strikte të dokumentave, muaj pas muaji e vit pas viti, që formësojnë në kapitujt e këtij libri figurën e Gjergj Kastriotit.

Skënderbeu, Oliver Jens Schmitt 
Ndonëse i debatuar në publikun shqiptar për shkak të këndvështrimit të tij ndryshe, libri sjell mjaft fakte dhe këndvështrime që e ritregojnë imazhin e Skënderbeut nën një dritë të re duke na detyruar t’i rimendojmë dhe rikonsiderojmë faktet dhe historitë që dimë për heroin tonë kombëtar.

Skënderbeu i shpërfytyruar, Prof. Kristo Frashëri 
I botuar pas daljes në treg të librit nga Oliver Jens Schmitt, profesori dhe historiani i nderuar Kristo Frashëri risjell argumenta dhe qartëson aspekte historike dhe karakteriale si pjesë e debatit akademik dhe historik rreth heroit tonë.

14 Responses to “Historia e Skënderbeut” nga Marin Barleti

 1. brunela Përgjigjjuni

  6 Maj 2012 at 12:53 pm

  skenderbeu eshte heroi i gjithe shqiperise

 2. ylli botes Përgjigjjuni

  3 Janar 2013 at 3:56 pm

  ju lutem mund te jepni historine e plote te Skenderbeut ………….

  • Elvisi - Admin Përgjigjjuni

   4 Janar 2013 at 12:14 pm

   Pershendetje,

   ju faleminderit per interesimin, por kjo nuk eshte e mundur pasi duhet te blini ose te gjeni librin.

 3. muslimanja Përgjigjjuni

  8 Janar 2013 at 3:45 pm

  Po me pelqen shum ky tregim i jetes te nje njeriu te madh siq eshte skenderbeu duke klikuar neper veb faqe te ndryshme ne internet hasa edhe te HISTORIA E SKENDERBEUT por nuk mu duk qe eshte e shkruar e gjith historia me nderim dhe rrespekt te madh personalisht gjithashtu edhe familjar ju falenderojme per keto tregime te bukura

 4. arialdo Përgjigjjuni

  10 Janar 2013 at 7:39 pm

  historia e skenderbeut nuk e shte nje tregim i bukur por nje histori e vertete pavaresisht qe eshte zbukuruar me figura letrare nga shkrimtare te ndrushem [muslimanja]

 5. Mirlinda Përgjigjjuni

  20 Janar 2013 at 5:15 pm

  Shum mir por kjo nuk ishte e gjith historija e skenderbeut

 6. sara Përgjigjjuni

  29 Janar 2013 at 3:26 pm

  dhe nese mundeni ta qitni librin e gjon buzukut meshari

 7. sara Përgjigjjuni

  29 Janar 2013 at 3:33 pm

  mir do te doja te ishte e gjithe historia e skenderbeut vetem vashdoni***

 8. Eti Përgjigjjuni

  3 Shkurt 2013 at 3:10 am

  Kam interesim per librin Historia e Skenderbeut nga Marin Barleti ne gjuhen shqipe por edhe ne ate angleze, a ka mundesi ta porosise nga ju? Nuk e di a eshte botuar ne gjuhen angleze?
  Faleminderit!!!

 9. arberi prishtin Përgjigjjuni

  23 Shkurt 2013 at 9:31 am

  po me duket qit histori qe lexova nuk ke e plot

 10. bledonaa Përgjigjjuni

  9 Prill 2013 at 7:45 am

  skenderbeu me te vertet ka qen hero kombetar dhe ia vlen te shkruhet per te

 11. arbeni Përgjigjjuni

  17 Dhjetor 2013 at 9:25 pm

  Historia e Gjergj Kastriotit eshte e fresket, ku megjithese u mor femije i mitur nga osmanet dhe u trajnua nga kriminele te ligj per te bere krime, u tregua i ndjeshem, njerezor,nuk e harroi traditen shqiptare, pa hyre ne detaje per trimeri etj,eshte kjo figure me permasa gjigande europiano-e me gjere qe na nderon neve si shqiptar. Me vdekjen e ketij gjigandi shqiptar shqiperia u harrua per rreth 450 vjet deri ne shpalljen e pavaresise ku ne shqiptaret na la turku te sfilitur ne dore te grekeve e serbeve, por sic e tregon historia Austro-Hungaria e Italia gjithmone kane qene pro interesave shqitare

 12. Muhamed Tabaku Përgjigjjuni

  3 Prill 2014 at 11:37 am

  Skenderbeu nuk kishte as edhe nje pushtet tjeter pervec se krujes ndersa fondet financiare dhe materiale per luften qe bente kunder Turqise ia jepte bota e krishtere dhe Skenderbeu nuk ka bere lufte per mbrojtjen e kombit tone por nje lufte fetare dhe me te drejte quhet kolores i madh i krishterimit. Ndersa emeri qe kerkojme qe ti veme ne kombit shqipetare nuk njihet fare ne Barleti por ai e quan Skenderbeun Epiroti Skenderbeu.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund të përdorni këto etiketa dhe atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>