Diskutime
Kadare: Kosova-Turqi? E kam shkruar prej kohësh te libri “Mosmarrëveshja”

Kadare: Kosova-Turqi? E kam shkruar prej kohësh te libri “Mosmarrëveshja”

Ismail Kadare komenton deklaratat e 3 kryeministrave në Prishtinë. “Një nga turpet e mendimit shqiptar, që qenia e Shqipërisë u  detyrohet dy mburojave: shtetit osman dhe shtetit komunist”…

Diskutim: Libri në krizë! Nuk shitet se është i shtrenjtë

Diskutim: Libri në krizë! Nuk shitet se është i shtrenjtë

Autore: Aida Tuci (MAPO) Libri është në krizë. Faktorët që kanë ndikuar në zbrazëtinë e librarive të kryeqytetit janë shumë. Disa prej librashitësve (që më së shumti janë…

Për librat e rinj

Lozonjaret e zeshkëta, në prehër të meshkujve

Lozonjaret e zeshkëta, në prehër të meshkujve

Gratë e përgjithshme/Histori prostitucioni shqiptar në periudhën e Zogut. Gazetarët Fatos Baxhaku dhe Klodiana Kapo…

Ilir Ikonomi vjen me një libër të ri

Ilir Ikonomi vjen me një libër të ri

Gazetari dhe shkrimtari Ilir Ikonomi, autor i librave “Faik Konica – Jeta në Uashington“, si…

Libër i ri: E vërteta pa mite për lidhjet shqiptaro-hebraike

Libër i ri: E vërteta pa mite për lidhjet shqiptaro-hebraike

Duke thelluar kërkimet e tij, sidomos në arkiva të huaja, në shërbim të plotësimit me…

Libër i ri: Penelopa në luftë

Libër i ri: Penelopa në luftë

Rishtazi doli në treg një libër tjetër nga e madhja Oriana Fallaci, titulluar “Penelopa në…

Këshilla

Ja përse fëmijët duhet të mësohen që të lexojnë çdolloj libri

Ja përse fëmijët duhet të mësohen që të lexojnë çdolloj libri

Në një artikull të kohëve të fundit në Huffington Post listohen të mirat që fëmijët përfitojnë nga zakoni i leximit të librave të llojeve të ndryshme Shumëllojshmëria Fëmijët…

Udhëzues: Si mund ta llogarisni tarifën postare për librat?

Udhëzues: Si mund ta llogarisni tarifën postare për librat?

Llogaritja e tarifës postare për çdo porosi që kryhet në faqen tonë bëhet në bazë të peshës së librave e cila përcakton më pas edhe tarifën përkatëse për…

Receta italiane gatimi: Mirë se erdhët në kuzhinën time

Receta italiane gatimi: Mirë se erdhët në kuzhinën time

“Mirë se erdhët në kuzhinën time” ju sjell 225 receta krejtësisht të reja e me rezultat të sigurtë të ndara sipas muajve. Libri i parë i recetave i Benedetta…

Pse duhet të ushqehemi sipas grupeve të gjakut?

Pse duhet të ushqehemi sipas grupeve të gjakut?

Libri që po ju prezantojmë synon t’ju prezantojë pikërisht me arsyet shkencore dhe rëndësinë e të ushqyerit më të mirë që përputhet me grupin tuaj të gjakut. Libri…

Letërsia botërore

Nadine Gordimer, fituesja e çmimit të parë “Nobel” për letërsinë në Afrikën e Jugut

Nadine Gordimer, fituesja e çmimit të parë “Nobel” për letërsinë në Afrikën e Jugut

Në moshën 90-vjeçare u nda nga jeta nobelistja me famë botërore, Nadine Gordimer, e cilësuar si një kolose e letërsisë dhe…

Qyteti që Ernest Heminguej i dha famë botërore

Qyteti që Ernest Heminguej i dha famë botërore

Kur Ernest Heminguej provoi për herë të parë vrapimin me dema, ai ra në dashuri me këtë festival të përvitshëm, për…

Dyma: Shqiptarët trima, vështirë për t’u administruar nga osmanët

Dyma: Shqiptarët trima, vështirë për t’u administruar nga osmanët

“Portreti i Belinit”/ Libri që shoqëron detektivin Jashim në udhëtimin e tij për të zbuluar misteret e Venecias së shekullit XIX,…

22 fragmente mençurie nga romanet e Xhorxh Oruell

22 fragmente mençurie nga romanet e Xhorxh Oruell

Nëse je një fans i Oruell ti do të shijosh patjetër fjalitë e tij të mençura. Dhe ne shpresojmë t’i shijosh…